Atmosphere 2015 – Oranżada z DevOpsami

Screen Shot 2016-02-20 at 20.49.47

W dniach 18­/19 maja w Krakowie fundacja proIDEA, organizująca takie wydarzenia jak 4Developers, czy Confidence, była gospodarzem konferencji Atmosphere.

Jest to impreza poświęcona w całości nurtowi DevOps, coraz szerzej stosowanemu i coraz wyraźniej widocznemu trendowi w świecie IT, który zakłada ścisłą współpracę pomiędzy inżynierami odpowiedzialnymi za rozwój i utrzymanie aplikacji. Nim jednak zagłębimy się w aspekty merytoryczne, rzućmy okiem na…

 

Motyw przewodni

Był nim klimat wprost z poprzedniej epoki, który organizatorzy z powodzeniem tworzyli niemalże każdym elementem imprezy. Na korytarzach można było zagrać w gry uruchomione na 8 bitowych komputerach i konsolach albo poćwiczyć refleks na fliperach. Nie sposób nie wspomnieć też o samym miejscu konferencji, czyli położonym nad samym brzegiem Wisły, nieczynnym już hotelu Forum, będącym pod koniec lat osiemdziesiątych jednym z najnowocześniejszych budynków w Krakowie. Klimatu dopełniała oranżada i guma Turbo (sic!) dostępna na kateringowych stołach. Ale przecież motyw przewodni konferencji to nie jej sedno, a tym niewątpliwie są…

 

Prezentacje

Przez 2 dni w ramach dwóch ścieżek mieliśmy możliwość uczestniczenia w 24 prezentacjach dziennych i 1 podczas poniedziałkowego afterparty. Wśród wygłoszonych wykładów trudno było znaleźć słabe punkty. Poziom nie był wyłącznie ponadprzeciętny, ale też nie zszedł nigdy poniżej tego, którego nie chciałbym doświadczyć na imprezie tej skali . Wielki plus dla prelegentów i organizatorów! Pozwolę sobie na wymienienie kilku tematów (spośród tych na których byłem), moim zdaniem, wartych uwagi.

 

Osobisty Top 5

  • ­Duncan Davidson, “What we’ve learned from writing dozens of polyglot micro services”: prelegent nakreślił nam jak bardzo hetereogeniczna w kwestii użytych języków programowania jest architektura Wunderlist ­ projektu w którym pracuje. Podzielił się z nami kilkoma zasadami, których przestrzeganie pozwala ich firmie na brak przywiązania do konkretnej technologii, czy języka programowania bez popadania w chaos.
  • ­Milen Dyankov, “M​icroservices and Modularity or the difference between treatment and cure!”: w nieco kontrowersyjny i humorystyczny sposób, Milen przedstawił podejście mikroserwisowe i monolityczne do tworzenia aplikacji klient­serwer. Po okraszeniu tego garścią przykładów wysnuł tezę, że mikroserwisy to nie zawsze najlepsza metoda na poprawne skalowanie i przejrzystość architektury aplikacji. Prostymi słowy: dobierajmy narzędzia do problemu. Prezentacja zdawała się wzbudzać sporo emocji i tak pośród ogólnego entuzjazmu w niektórych częściach sali zdawał się unosić zapach gotującej smoły…
  • ­Tomek Pająk, “Building DevOps teams in non­DevOps organizations”: prezentacja pokazywała jak podejść do tworzenia zespołu typu DevOps na przykładzie prób podjętych w firmie Seamless. Całość nie obejmowała aspektów technicznych, a raczej wartości niezbędne w organizacji i zespole, by takiej transformacji dokonać, bez pomijania argumentów związanych z redukcją kosztów i zwiększeniem zysków niezbędnych do przekonania szefów organizacji do podjęcia próby transformacji. Nie była to prezentacja z cyklu “success story”, a raczej opis drogi do osiągnięcia celu poparty przykładami.
  • ­Seth Vargo “Taming the Modern Datacenter”: autor z niezwykłą lekkością, polotem i dużą dozą poczucia humoru przeprowadził nas przez sposoby budowania data center w przeszłości i obecnie. Począwszy od coraz bardziej zwirtualizowanych serwerów poprzez kontenery, aż do potrzeby szybkiego skalowania. Seth pokazał jak użyć narzędzi produkowanych przez firmę Hashicorp, dla której pracuje, do rozwiązywania wspomnianych problemów. Nie była to jednak nachalna reklama, a same narzędzia zostały niejako wpisane w spójną historię o tworzeniu data center, którą snuł.
  • ­Seth Vargo, “The 10 Myths of DevOps”: na skutek kłopotów organizacyjnych prezentacja została przeniesiona i zamiast być rozpoczynającą, została prezentacją kończoncą tegoroczną Atmosphere. Sama prezentacja zdała się wywołać mieszane uczucia, w moim odczuciu w dobry sposób podsumowała czym DevOps jest, a czym nie i że na pewno nie jest rozwiązaniem wszystkich trapiących IT problemów. Seth, po raz kolejny bardzo obrazowo przedstawił jak kształtuje się postrzeganie DevOps przez organizacje, jak wielkie są oczekiwania, w jakim miejscu Hype Cycle (h​ttp://en.wikipedia.org/wiki/Hype_cycle)​aktualnie się znajdujemy.

W powyższym zestawieniu kierowałem się swoim subiektywnym osądem, a jego niedokładność wynika też z niedostępności klonowania, które umożliwiłoby uczestnictwo we wszystkich prezentacjach z obu ścieżek.

 

Δ czyli co zmienić

Odrobinę irytować mogły zbyt krótkie przerwy pomiędzy prezentacjami ­ 10 minut to niewiele na nawiązywanie kontaktów z innymi uczestnikami. Zbyt mała przepustowość miejsca wydawania posiłków pierwszego dnia spowodowała, że nie wszyscy zdążyli na prezentacje odbywające się bezpośrednio po obiedzie.

 

Podsumowanie

Atmosphere 2015 należy zdecydowanie zaliczyć do wydarzeń udanych, tak pod względem merytorycznym jak i organizacyjnym. Wśród wygłaszanych prezentacji pewne elementy zdawały się powtarzać, co daje wrażenie tego, że DevOps, jako zestaw idei i praktyk, dojrzewa tak w sensie koncepcyjnym jak i technicznym. Teraz nie pozostaje nam nic innego niż przećwiczyć zasłyszane pomysły w działaniu i podzielić się wnioskami na Atmosphere w przyszłym roku.

Michał Gałka
w imieniu Zespółu Zwinnej Łodzi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *