Czy SM spoza IT to dobry pomysł?

Pierwszy panel dyskusyjny w takiej formie za nami. Do rozmowy o predyspozycjach do pracy SMa zaprosiliśmy doświadczonych w tej roli: dewelopera, filolog i biotechnolog.
Drugi zaproszony exDev nie dotarł – Piotrze zdrowiej i do następnego, bo spotkanie było na tyle pozytywne, iż trudno sobie wyobrazić brak kontynuacji!

20170424_191439

Poruszyliśmy kilka wątków, mimo iż 2 godziny to drastyczne ograniczenie ciekawej dyskusji. Podsumujmy jedynie temat wiodący.

  1. Na liście predyspozycji do roli SMa trudno znaleźć elementy zależne od wykształcenia czy doświadczenia zawodowego. Wymieniliśmy: otwartość na naukę, docenianie zmian, szacunek do ludzi, zdolność budowania relacji, empatię i pokorę.
  2. Co rozumiemy przez pokorę? “Wiem, że nic nie wiem” – gotowość i otwartość na ciągłą naukę przez nieustanne doświadczenie i poznawanie nowych perspektyw. Rola SM jest tak samo ważna jak każda inna, nie mniej, nie więcej. Na początkujących SM czyhają pułapki “wszystko wiedzenie” i “walki o Agile”, podczas gdy zwinność nie jest celem samym w sobie, a najbardziej doświadczeni konsultanci przyznają, że to oni się więcej uczą pomagając innym.
  3. Zatem istotniejszym od rodzaju “background’u” (wyształcenia, typu pracy) zdaje się być szerokie doświadczenie – poznanie wielu perspektyw (technicznej, biznesowej, socjologicznej, organizacyjnej etc.) Przede wszystkim ważne jest doświadczenie pracy z ludźmi…
  4. …dzięki któremu cechuje nas szacunek do współpracowników, empatia i dystans do siebie. “Lubić ludzi i samą/ego siebie”.
  5. Nie doszliśmy do porozumienia co do użyteczności praktycznego doświadczenia rozwoju i utrzymania oprogramowania. Padały głosy o przeszkodzie w postaci zakładania rozwiązań i zamykaniu się na poznane wcześniej podejścia. Za to zgodziliśmy się (chyba?) co do tego, że należy zadbać o ogólne zrozumienie mechanizmów pracy nad i z oprogramowaniem oraz nieustanne poszerzanie wiedzy o aktualnie stosowane podejścia.

Dodatkowo na zwinno-łódzki backlog wpadł temat “Dobry SM – co to właściwie znaczy?” oraz “Mierzenie pracy SMa”.

Głębokie ukłony dla wszystkich uczestników przyjemnego i wartościowego spotkania. Bardzo serdecznie zapraszamy ponownie i zachęcamy Warszawę, Katowice i Poznań do kolejnej wizyty. 8 maja rozmawiamy o “servant leadership” na przykładzie/ach.

Wkrótce również informcje o pierwszym warsztacie o podstawach Scrum – 90% uczestników ankiety stwierdziło, że jest taka potrzeba.
Dziękujemy za liczny udział.

scrum bites new

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *