Demobilizacja 2015

mobilization2015

Czyli słów kilka o tym czym zaowocowała współpraca Zwinnej Łodzi z JUG Łódź, Organizatorami Mobilization 2015.

Co się udało?
Udało się zorganizować dwie zwinne prezentacje, które wygrały konkurencję z serwowaną wojskową grochówką i zapełniły obie sale. Opowieść Pawła Wojdery i Michała Aleksandra cytowaliśmy na bieżąco na naszym kanale twitter.

ZL_Mobi15_prezentacje

Co więcej, mogliśmy wzbogacić formułę konferencji o panel dyskusyjny!

Z tezą, że “jeden zespół dla wszystkich platform się opłaca!” zmierzyli się: Michał Aleksander, Łukasz Krupa, Filip Miłoszewski, Paweł Urban i Paweł Wojdera.

Paneliści reprezentowali organizacje różnych rozmiarów (od start-up po korporacje) i wnieśli do dyskusji wiele punktów widzenia: programistyczny, produktowy, UXowy i manager’ski. Z jednej strony zaowocowało to wymianą ciekawych pomysłów opartych na doświadczeniach, z drugiej nie przybliżyło do jednoznacznego ustosunkowania się do tezy. Zwrócili na to uwagę słuchacze wypowiadający się w ostatniej części panelu i dzielący się spostrzeżeniami już po jego zakończeniu.

Wszyscy mieli również okazję wyrazić opinię przez głosowanie w trakcie dyskusji. Na pytanie, czy zgadzasz się z postawioną tezą na początku panelu 60% słuchaczy odpowiedziało ‘tak’ (głosowało 30 osób). W jej trakcie opinie podzieliły się po równo, przy czym liczba głosujących wzrosła do 50 osób. Finalnie sala opowiedziała się za tezą – 86% spośród 100 głosujących osób.

Jakie koncepcje mogły mieć wpływ na ich zdanie?

Zaczęliśmy od próby ustalenia czym jest “interdyscyplinarność”. Paneliści uzgodnili pojęcie na styku biznesu i technologii określając ją jako zestaw umiejętności w zespole, które pozwalają na to by dostarczał on to czego oczekuje biznes. Taka definicja pozostawiła szerokie pole interpretacji – per produkt, czy per organizacja.

Największą trudnością podkreśloną przez wszystkich i będącą przyczynkiem do zorganizowania panelu jest oczywiście dylemat z czym “lepiej” się zmagać: synchronizacją czasową czy rozjazdem technologicznym między platformami mobilnymi, back-end’em, czy nawet embedded.

Wśród wymienionych rozwiązań – doświadczeń pojawiły się:
koncepcja Product Planner (wymagająca odpowiedniej kultury w firmie),
prowadzenie osobnego backlogu dla backendu i zespołów mobilnych z wykorzystaniem koncepcji Definition Of Ready
(np. co oznacza, że “API jest gotowe”),
inwestowanie czasu w zrozumienie pracy innych (np. zespoły technologii mobilnych rozumieją REST) dla lepszej jakości
rozwiązań i unikania marnotrawstwa,
jak najwcześniejsze angażowanie twórców oprogramowania w pracę UXową, w tym również zaproszenie do dzielenia się spostrzeżeniami rynkowymi, co przyspieszy dostarczanie właściwych rzeczy.

Możliwe, że wymienione pomysły (a to tylko część z tych które padły) okażą się komuś pomocne. Wszystkie jednak paneliści skwitowali radą: nie wybierajcie gotowych rozwiązań – eksperymentujcie sami i wyciągajcie wnioski!

Czekamy na publikację zarejestrowanej dyskusji i prezentacj!

3 odpowiedzi do artykułu “Demobilizacja 2015

  1. Radek Autor

    Cześć,
    to „udało się” opisuję raczej od strony organizacyjnej, ale..
    1. wstępne plany były większe – część tematów na prezentację nie zyskała akceptacji a i te dwa wybrane nie weszły do normalnego trybu. Były umieszczone ryzykownie, z drugiej jednak strony nie konkurowały z technicznymi i na pewno na dobre im to wyszło. Stąd „udało się” wynika z tego co się faktycznie „nie udało” 🙂
    2. co do panelu – mieliśmy świadomość mierzenia się z b. szerokim tematem i chęć dorzucenia argumentów do niekończącej się dyskusji przez zaoferowanie ciekawej formy. Z tego punktu widzenia myślę, że się udało, ale nie jestem przekonany, że po to przyszli słuchacze – z rozmów po mam wrażenie, że podobnie ja od prezentacji, oczekiwali bardziej gotowych przepisów/rozwiązań. Stąd w podsumowaniu skupiam się na kilku takich pomysłach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *