SCRUM DAYS po raz pierwszy!

scrumdays

O tym, że oczekiwania względem pierwszej edycji Scrum Days były bardzo duże niech świadczy choćby fakt, iż tylko z naszej lokalnej grupy wybrało się tam 7 osób! Trudno się temu dziwić skoro wydarzenie poświęcone najpopularniejszej ze zwinnych metod było firmowane przez Kate Terlecką i Tomka Włodarka, a rozpoczynał je Dave Snowden.

 

Mocny początek

Warto od razu wspomnieć o otwierającym wystąpieniu “Unstated needs, unknown capability” – wypełnione badaniami naukowymi porównanie rozwoju naturalnego z tym tworzonym dla przedsiębiorstw. Wykład zmusił do ciągłej uwagi i asymilacji ogromnej ilości wiedzy udowadniając, iż prawdziwy rozwój organizacji powinien być wzorowany na naturze: “enable constraints not governing”
twitter #scrumdays @snowded

 

Jak framework to reguły

Zmobilizowane ekipy BrassWillow, Pod Drzewem, Computerworld i Scrumvival umiejscowiły dwudniową konferencję w dobrze przystosowanym do tego miejscu – hotelu Double Tree by Hilton w Warszawie oraz zaproponowały 2 podstawowe ścieżki tematyczne, którym towarzyszyły warsztaty i ścieżka ‘exacutive’ dedykowana gościom szczebla CxO.

Prezenterzy stanęli przed wyzwaniem ograniczenia wystąpień do 18 minut, co zapewniło wypełnienie obu dni wieloma tematami. Czy pomysł znany z serii TED(x) był w tym przypadku dobry?

 

Niemożliwy Top 5

Wręcz świetny! Zwinnołódzka grupa składała się z reprezentantów o różnym “stażu scrum’owym” z 3 kompletnie różnych firm, ale z powodzeniem pracujących w realiach agile’owych. Chciałem zebrać nasze opinie i wskazać ‘Top 5’ wystąpień… Okazało się to niemożliwe – każdy znalazł na Scrum Days coś dla siebie i myślę, że duża w tym zasługa tylko (w porównaniu do konferencji technicznych) dwóch ścieżek zapełnionych krótkimi prezentacjami.

 

Jako grupa chcemy wyróżnić:

A. spośród prezentacji (kolejność przypadkowa)

Daily Need For Speed – Can You Truly Read Your Scrum Speedometer? 


Piotr Gruszczyk obrazował dlaczego nie warto zapatrywać się w wykresy, w których nie widać kontekstu. Korzystając z błyskotliwego porównania estymowania i mierzenia prędkości zespołu do halsowania żaglówką obalał powstałe przez lata mity.

twitter We’re hyperproductive in producing defects!”

 

2 stories about introducing scrum in Skapiec.pl

Filip Czapeczka omawiał wypróbowane podejście do stwarzania u ludzi potrzeby wprowadzania zmian, zrywając z prostym negowaniem “scrumbut”.

twitter “Learn to change but do not change anything in scrum”

 

Momentum of agile projects

Michał Kopyt, Ewa Koprowska opowiadali na przykładzie PZU dlaczego zwinne podejście ułatwia budowanie silnych i sprawnych zespołów, korzystając ze wzoru momentum = mass x velocity i kończąc zdjęciem ludzi dumnych z projektu nad którym pracowali.

twitter @eBziuk @Pole1234 #scrumdays

 

Dojo by Scrum Master (ponieważ to o mnie to pozostawiłem cytaty)

Radek Lont 18-minutowym studium spotkań scrumowych z pokazem na żywo, w kreatywny i pobudzający sposób pokazał
kwintesencję tego, jak być SM. Ważne jest testowanie rożnych rozwiązań, sprawdzanie, co w przypadku danego zespołu sprawdzi się najlepiej.

twitter #scrumdays radek radosław

oraz…

Inga Bielińska x2

Team Coaching Through Groupthink

Ciekawa prezentacja dotycząca relacji w grupie oraz tego jak tworzyć środowisko wspierające rozwój, otwarte na identyfikację i poprawę słabych strony zespołu/organizacji.

Ishikawa diagrams, cards, word games and others creative techniques in coaching

Wykorzystanie kart skojarzeń do stworzenia swoistego kontraktu ujmującego co jest dla nas ważne, abyśmy czuli się bezpiecznie w codziennym scrumowym życiu.

Łukasz Węgrzyn, Legal side of Scrum

Wyjątkowe okazja poznania spojrzenie na scrum od strony prawnika odpowiedzialnego za przygotowanie „zwinnego” kontraktu. Więcej na: http://www.agile247.pl/podsumowanie- konferencji-scrum-days-2015/

 

B. spośród warsztatów (kolejność przypadkowa)

The leadership game

Paweł Wrzeszcz stworzył warunki dla sporej grupy ludzi do bycia aktywnymi i wcielenia się w rożne role (team member, observer) co dało różne perspektywy i przede wszystkim umożliwiło szybką wymianę doswiadczeń/problemów.

More fun in daily work

Warsztat Ewy Kosterki zagwarantowała dużo energii na resztę dnia i zestaw pomysłów do pracy Scrum Mastera.

Interpersonal styles in a Scrum Environment

Krystyna Abraham-Walasiak w ciekawy sposób przedstawiła zastosowania teorii analizy transakcyjnej w codziennej pracy SM. Jako psycholog pracująca w roli Scrum Master’a była w stanie zagwarantować wnikliwą ocenę.

 

+ / Δ

Scrum Days 2015 było wartościowym wydarzeniem i udaną pierwszą iteracją przed oczekiwanymi kolejnymi inkrementami. Wyróżniło się świeżością pomysłów i skupieniem na wszystkich uczestnikach (kolory smyczy = role w pracy, puzzle i szukanie “swojego zespołu”, plakaty do uzupełniania o własne myśli) wzmacniając atmosferę uczenia się. Duże brawa należą się również za szybkie usprawnienia i adaptację do warunków – równolegle dziejące się wydarzenia nie zakłóciły znacząco Scrum Days.

Istotną rzeczą do rozważenia jest kwestia języka angielskiego, który ewidentnie zablokował kilka prezentujących osób i utrudnił prawidłowy odbiór merytorycznie dobrych wystąpień. Może częściowo z niego zrezygnować, może “sprawdzać” prelegentów?

Mieszane uczucia wzbudziła osobna ścieżka dla managerów wysokiego szczebla. Z jednej strony wydaje się to być świetny pomysł na dotarcie z tematyką scrum’ową do kadry zarządzającej – tworząc środowisko do dyskusji podobnej problematyki. Z drugiej jednak, czy powinna ona być ograniczona tylko do CxO? Wiedza tam przedstawiana jest równie wartościowa dla innych, którzy swoim doświadczeniem mogli potencjalnie wnieść dużo do dyskusji. Może inne kryterium dla takiej ścieżki w przyszłości?

 

Radek Lont
oraz Anna Krzyżanowska, Ilona Marczak, Tomasz Stefko, Rafał Wilk i Piotr Wójcik

Polecamy i do zobaczenia za rok!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *