To estimate or #NoEstimates?

debata.002

W połowie października Zwinna Łódź zgromadziła chętnych do dyskusji nad sensownością estymowania podczas produkcji oprogramowania.

Po raz kolejny sięgnęliśmy do formuły debaty oksfordzkiej i podzieleni na dwa zespoły, zmierzyliśmy się z tezą iż "Estymowanie to strata czasu".
Upatrując w tej formule efektywnej drogi do wymiany doświadczeń (poza oryginalnym założeniem nauki argumentacji, słuchania i zwięzłości wypowiedzi) stworzyliśmy Propozycję i Opozycję, które debatowały w trzech rundach. 

debata_ZL_noestimates

Podczas gdy moja skromna osoba przewodniczyła gorącym obradom, Tomasz pilnie notował przebieg argumentów..


debata_ZL_noestimates_2

który możecie w przystępnej wersji prześledzić w załączonym dokumencie (Estymacje to strata czasu). Na koniec dokonał zwięzłego podsumowania,
które uznajemy za warte zapisania i rozpowszechnienia.

 

Podsumowanie

1. Zwrócono szczególną uwagę na znaczenie czasu w projekcie. Z jednej strony brak estymacji podyktowany był oszczędnością czasu dla klienta, a z drugiej strony estymacje pozwalały oszczędzić czas klienta w przygotowaniu i realizacji planu.

2. Zgodzono się, że estymacje wymagają poczynienia dużej ilości założeń, które powinny pozostać względnie niezmienne, aby odpowiadały one rzeczywistości, ponieważ:

  • zespół się zmienia,
  • technologia się zmienia,
  • wymagania się zmieniają,
  • rynek się zmienia.

3. Estymacje to zobowiązanie. Klient spodziewa się, że dostając estymację otrzymuje jednocześnie od zespołu zobowiązanie, że czas wykonania projektu nie ulegnie zmianie. Jednak rzeczywistość nie odpowiada założeniom i jest mało prawdopodobne aby przewidzieć przyszłość w projekcie.

4. Aby estymować trzeba posiadać zdolność przewidywania przyszłości; jeśli uważamy że ją posiadamy, plan jest jego materializacją

5. Współpraca z klientem i zaufanie są warunkami koniecznymi w projekcie oraz ważne są także:

  • uczciwość we współpracy w klientem,
  • szacunek do czasu,
  • dotrzymywanie czasu,
  • uspokojenie klienta.

tiff infomation

tiff infomation

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *