Zwinna Łódź @ 4Developers 2015

4develop

Już siódmy rok z rzędu fundacja ProIDEA zorganizowała konferencję 4Developers, czyli jedną z największych imprez branży IT w kraju. Zwinna Łódź dołączyła do grupy patronów medialnych wydarzenia chcąc zaakcentować, iż na wydarzeniu dla programistów jest miejsce na tematy mniej techniczne a bardziej projektowe. Nasz obecność w osobach Wiktora Sztajerowskiego i Radka Lonta to przede wszystkim bieżące komentarze na Twitterze ( #4Developers na kanale @ZwinnaLodz), które wydatnie przyczyniły się do wskoczenia w top-10 tematów tego dnia w Polsce.

 

Zaczynamy od końca, czyli podsumowanie!

O tym, czy warto było się wybrać mogą zaświadczyć już te trzy fakty – ponad 950 uczestników, 15 ścieżek tematycznych spośród których każda miała swojego mentora – a w tej roli m. in. Sławek Sobótka czy Michał Bartyzel, czyli jedne z najbardziej rozpoznawalnych nazwisk w polskim IT.

Kolejny powód to (uwaga – modne słowo) networking, który odbywał się bardzo naturalnie dzięki dobrze przystosowanej przestrzeni, urozmaiconej strefą chill. Do tego przekąski i owoce dostępne dla uczestników, a nawet piwo i nasz prywatny faworyt – stoisko z masażem. Kto nie skorzystał niech żałuje! 😉

I last but not least – organizacja. Prawie 1k ludzi to ogromne wyzwanie , jednak pomimo małej wpadki z rejestracją organizatorzy wywiązali się z niego na 6. 4Developers może w tej kategorii wyznaczać w Polsce trendy jak przeprowadzać konferencje, na której bardzo dużo się dzieje a nie ma bałaganu.

Minusy?!?

Chcąc być jak najbardziej obiektywnymi nie możemy pominąć niedociągnięć. Choć jak na tak dużą konferencję było ich bardzo niewiele.
Rzecz, która ewidentnie przerosła organizatorów to rejestracja. Kolejka do niej wiła się niczym kolejka po papier za czasów PRL. Przydałoby się większe wsparcie przy przeprowadzeniu rejestracji.

Druga sprawa, którą trochę przewrotnie zaliczamy do minusów to problem bogactwa, a konkretnie dylemat wyboru, który powtarzał się co godzinę. Na 15 równoległych ścieżkach było często wiele wyjątkowo interesujących wystąpień i niestety tylko część była nagrywana (szkoda!).W efekcie było trochę biegania między wystąpieniami z średnio czytelnym programem w ręku. Może czas pomyśleć o dwóch dniach, skoro pierwsza iteracja w postaci jednodniowego wydarzenia jest już tak popularna?

 

Bardzo subiektywne TOP 5 prelekcji

Kolejność dowolna:

  • Mariusz Gil, “Kiedy, jak i po co migrować na NoSQL”: Mariusz to uznana marka jeśli chodzi o bazy danych i tym razem także nie zawiódł. 50 minut na temat tego czym jest NoSQL, kiedy faktycznie trzeba migrować na NoSQL, a kiedy wystarczy kilka trików w tradycyjnych bazach SQL. Dodatkowo bardzo ciekawy case study udanych i zakończonych kompletną klapą wdrożeń NoSQL.
  • Jarek Pałka, “Czterej jeźdźcy apokalipsy, gdy Armagedon w JVM nadchodzi.”: jak na tytuł przystało Jarek zabrał nas na prawdziwą przejażdżkę po świecie JVM i opowiedział o jej jeźdźcach apokalipsy: GC, operacje I/O, wątki i interpretowany bytecode. Przejażdżka naprawdę ostra, pokazująca ekstremalne przypadki i sposoby radzenia sobie z nimi. Obowiązkowa prelekcja dla każdego, kto na co dzień pracuje z językami opartymi o JVM.
  • Kuba Kubryński,“REST w praktyce – tej dobrej i tej złej”: Kuba to klasa sama w sobie i jak zawsze jego prelekcja to absolutny top. Nie inaczej było tym razem gdy Kuba opowiadał o dobrych praktykach w projektowaniu i implementowaniu REST API. Słuchacze otrzymali niesamowicie skopresowaną pigułkę wiedzy na temat pułapek jakie czyhają na architektów i programistów mierzących się z REST’em takich jak szyfrowanie, encje DTD (ktoś to jeszcze pamięta?!?) czy HATEOS.
  • Maciej Lasyk,” Continuous Security in DevOps”: Maćka wyróżniamy za podkreślenie aspektu kultury pracy i zmian wymaganych do tworzenia efektywnie działającego środowiska DevOps. Bardzo trafna metafora z Drużyną Pierścienia – “focus on delivery” i różnorodność w zespole drogą do realizacji założeń zwinnego tworzenia oprogramowania. Na takich fundamentach dalsza prezentacja konkretnego rozwiązania (Ansible) zyskała wymiar całościowego podejścia do tematu zwiększania jakości przez zapewnianie bezpieczeństwa wewnątrz Continuous Deployment/Deliery”.
  • Wojciech Chojnacki, “User Experience a metodyki projektów – jak pogodzić działania UX z Agile/ Waterfall”:Wojtek przygotował wysoko poziomową prezentację świetnie wizualizującą działania UX na tle całego cyklu projektowego i obrazującą róźnicę między podejściem zwinnym, a kaskadowym. Nakładając UXową metodę 4D (discover, define, develop, daliver) na pracę Developerów w iteracjach i inkrementach sugerował, że sprinty UX muszą wyprzedzać sprinty Dev i zostawiać fragment pracy do wspólnego zakończenia – “UX strategy ahead of sprints”. Porównał również systemowe rozwiązania osobnych backlogów dla Dev i UX ze wspólnym, który wymaga zastosowania UX Governance.

Post Scriptum

4Developers to na pewno ciekawa propozycja dla ludzi głodnych wiedzy. Multi-dyscyplinarność, poziom merytoryczny i spektrum poruszanych tematów dostarcza nowych informacji i ciekawych spostrzeżeń nawet bardzo doświadczonym specjalistom. Bardzo nas cieszy i silnie popieramy wplatanie wątków projektowych na takie wydarzenia – żadna metoda spod hasła Agile’owych nie ma racji bytu bez zrozumienia wśród Developerów. Tym bardziej cieszy fakt, że również na ścieżkach technicznych pojawiało się opisywanie kontekstu ze wzmiankami o organizacji projektu.

Nic tylko zacierać ręcę na kolejną edycję, a już w najbliższy poniedziałek rusza Atmosphere 2015, kolejne wydarzenie od ProIdea 😉


Polecamy!
Wiktor Sztajerowski, Radek Lont
w imieniu Zespółu Zwinnej Łodzi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *